Zrobotyzowane tekstylia, które mogą pomóc w kontrolowaniu oddychania

robot
Naukowcy z MIT i Szwecji opracowali nową zrobotyzowaną tkaninę, którą można wpleść w odzież.

Tkanina wyczuwa rozciąganie i ściskanie oraz zapewnia natychmiastową reakcję dotykową poprzez nacisk, rozciągnięcie boczne lub wibracje. Naukowcy uważają, że tkanina może być wykorzystana do produkcji odzieży, którą śpiewacy i sportowcy mogą nosić, aby poprawić kontrolę oddechu.

Substancje te mogą również pomóc użytkownikom w powrocie do zdrowia po operacjach lub chorobach, które wpływają na ich wydajność i wzorce oddychania. Włókno MIT składa się z wielu warstw z kanałem płynowym pośrodku, który jest aktywowany przez systemy płynów. System może kontrolować geometrię włókna poprzez zwiększanie ciśnienia i uwalnianie płynu do kanału.

Ciecz może być powietrzem lub wodą, a po aktywacji włókna zachowują się jak sztuczny mięsień. W włókno wplecione są również czujniki rozciągliwe, które są w stanie rozpoznać i zmierzyć stopień rozciągnięcia włókien. Włókna są cienkie i wystarczająco elastyczne, aby można je było szyć, tkać lub tkać za pomocą standardowych maszyn komercyjnych.

Naukowcy nazywają nowe włókna OmniFibers. Jego architekturę wyróżnia wiele ważnych cech, w tym bardzo wąskie gabaryty i niedrogie materiały budowlane. MIT zauważa, że ​​materiał można również podzielić na różne rodzaje tkanek. Kolejnym ważnym aspektem jest to, że materiał z zewnętrznym materiałem podobnym do poliestru jest przyjemny dla skóry.

Badacze opracowali również materiał o krótkim czasie reakcji oraz wystarczającej wytrzymałości i elastyczności, aby zapewnić szybką reakcję. Podczas testów zespół zaprojektował bieliznę, którą noszą śpiewacy, aby monitorować i rejestrować ruch mięśni oddechowych podczas występu. Odzież może dostarczać informacji zwrotnych podczas kolejnych występów, promując postawy i wzorce oddychania, które są idealne do występu.

Dodaj komentarz