Ten komputer z grzybami brzmi jak coś z The Last Of Us

grzyby
Kiedy się nad tym zastanowić, przebojowa gra wideo i serial telewizyjny „The Last Of Us” ma jedną z najbardziej niepokojących koncepcji w historii fikcji. Cordyceps to prawdziwy grzyb, który infekuje owady, takie jak mrówki, zamienia je w zombie i zmusza je do kompulsywnego wspinania się na wysokie miejsca, aby zarodniki rozprzestrzeniały się dalej, gdy grzyb pęka z czubka głowy mrówki.

W „The Last of Us” grzyby te przystosowały się i mogą zarażać ludzi. W rezultacie społeczeństwo upada, czego można się spodziewać, gdy duża część populacji stanie się odrażającą masą grzybów i nieszczęścia. 20 lat po opanowaniu grzyba, tytułowi bohaterowie — Joel i Ellie — są jednymi z tych, którzy uciekli przed plagą grzybów i muszą poruszać się po postapokaliptycznym świecie pełnym zombie Cordyceps, aby znaleźć lekarstwo na infekcję.

Na szczęście kordyceps nie jest w stanie atakować ludzi poza fikcyjnymi mediami, a nasz układ odpornościowy jest i tak całkiem dobrze przygotowany do radzenia sobie z grzybami — ale koncepcja jest zakorzeniona w rzeczywistości. Rzeczy takie jak grzyby mogą naśladować aktywność ludzkiego mózgu, a naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli również, że grzyby mogą naśladować pewne funkcje komputera. Niektórzy faktycznie używali różnych rodzajów funkcjonalnych grzybów do wymiany części komputerowych i sprzętu.
porost - grzyby
Koncepcja działa, a potencjał technologiczny, jaki ma, jest ogromny. To nie tylko grzyby: ci sami naukowcy stworzyli w przeszłości roboty napędzane pleśnią. W przyszłości przetwarzanie organiczne może być postępem podobnym do AI, VR, implantów mózgowych lub jak wiele różnych futurystycznych i innowacyjnych odkryć dokonanych w ostatnich latach.

Grzyb zastąpił niektóre popularne części komputerowe

Naukowcy z University of the West of England z siedzibą w Bristolu opracowali sposób na zastąpienie części komputera PC grzybami. Grzyby zawierają rzeczy zwane „grzybnią”, które są maleńkimi włóknami wielkości nici, używanymi głównie do wzrostu i ekspansji.

Wiadomo, że te grzybnie łączą bardzo duże narośla grzybów i okazuje się, że mogą również łączyć elementy sprzętowe wewnątrz komputera. Włókna przewodzące mogą przesyłać sygnały elektryczne, odbierać je i zachowywać pamięć. Z tego powodu były również używane do replikacji komponentów, takich jak procesor komputera i pamięć RAM.

Naukowcy zajmujący się komputerami biologicznymi wykorzystali różne rodzaje grzybów i pleśni do wielu celów obliczeniowych. Twierdzą również, że stosowanie grzybów zamiast tradycyjnego krzemu ma wiele zalet. Grzyby mają większą tolerancję na uszkodzenia niż krzemowe odpowiedniki, ponieważ są zdolne do generowania się. Fakt, że jest to żywy, oddychający i rosnący organizm, oznacza również, że jest łatwiejszy do rekonfiguracji niż tradycyjna maszyna. Prawdopodobnie najbardziej obiecujący rozwój koncentruje się na sposobie działania grzyba.

Jest w stanie zachowywać się jak ludzka tkanka mózgowa i wykorzystuje „kolce” jako sposób przechowywania pamięci. Obecność lub brak skoku może działać jak kod binarny używany przez komputery do działania. To powiedziawszy, komórki mózgu i grzybów są w stanie być znacznie bardziej dynamiczne niż standardowy komputer. Naukowcy już wykorzystują komórki mózgowe do badań komputerowych, a niektórzy uważają, że ludzka istota szara będzie kluczem do stworzenia superkomputerów nowej generacji . Grzyby mogą wywołać podobny efekt.

Nie wyrzucaj jeszcze płyty głównej

Chociaż obliczenia oparte na grzybach są z pewnością innowacyjne — i mogą stanowić podstawę niektórych ogromnych postępów w przyszłości — wciąż znajdują się na bardzo wczesnym etapie. Nigdzie nie jest tak potężny, jak dobry, staromodny krzem, w obecnej sytuacji. Jest to również produkt badań prowadzonych w laboratorium uniwersyteckim, więc nie możesz dokładnie udać się do Best Buy i odebrać procesor portobello lub płytę główną morel. 

mówić do Popular Science profesor Andrew Adamatzky, który kieruje zespołem zajmującym się komputerami opartymi na grzybach, mówi: „Obecnie to tylko studia wykonalności. Po prostu pokazujemy, że możliwe jest zaimplementowanie obliczeń i możliwe jest zaimplementowanie podstawowych obwody logiczne i podstawowe obwody elektroniczne z grzybnią. W przyszłości możemy wyhodować bardziej zaawansowane komputery grzybni i urządzenia sterujące.”

W obecnej sytuacji komponenty organiczne mogą nie być tak szybkie lub skuteczne jak komponenty nowoczesne, ale potencjał z pewnością istnieje. Chociaż zaangażowane grzyby prawdopodobnie nie przejmą mózgów w stylu „The Last of Us”, nadal mogą wykonywać ciężkie prace wewnątrz ludzkiej czaszki. Adamatzky próbuje zrobić „mózg” z grzyba, używając kilku rodzajów grzybów i wiórów konopnych jako szkieletu.

Dodaj komentarz