Składane telefony to nie moda – to początek czegoś nowego

smartfon
Ponieważ kolejne wydarzenie Samsung Unpacked odbędzie się za kilka tygodni, nic dziwnego, że słyszeliśmy wiele wiadomości o nowej generacji składanych telefonów. Te pierwsze są składane jak delikatna porcelana, a nawet dzisiaj prawie wszystko jest drogie ręcznie, więc bardzo łatwo i modnie je usunąć. Może nadal nie potrafię znaleźć sposobu na ich wykorzystanie, a co dopiero nie ma powodu, aby w nie inwestować.

Telefony składane mogą nie być tak powszechnie używane jak zwykłe smartfony, ale to jest w porządku. Nie są to tak naprawdę najważniejsze smartfony, ale dopiero wybuchy przyniosły kolejną falę komputerów.

Telefon komórkowy

Telefony z lat 90-tych miały bardzo barwną i ciekawą historię, zwłaszcza po odłączeniu kabla. Od telefonów bezprzewodowych bez wkładek, przez telefony komórkowe wielkości butów, po smartfony, których używasz prawie bez zastanowienia, urządzenia komunikacyjne przeszły długą drogę i przeszły wiele poważnych zmian w technologii i technologii.

Nie zmienił się podstawowy kształt telefonu. Chociaż istnieją eksperymentalne kształty, takie jak Nokia NGage, prawie wszystkie telefony są podłużne z zestawem słuchawkowym z jednej strony i zestawem słuchawkowym lub mikrofonem z drugiej. We współczesnym mowie „cukierkowy” kształt od dziesięcioleci jest dominującym wzornictwem telefonów internetowych i smartfonów.

Ale smartfony to już nie tylko telefony, a większość ludzi nie nosi ich w uszach. Jednak czat wideo zapobiega temu, a niektórzy wolą swobodę, jaką oferują słuchawki. Zamiast tego smartfony są obecnie używane przede wszystkim jako osobiste i mobilne urządzenia komputerowe do przeglądania stron internetowych, grania w gry, a nawet pracy online i najlepiej obsługują wiele obrazów.

Trudne telefony składane

Zazwyczaj różnią się od tego, co można, a czego nie można zrobić, zwłaszcza jeśli chodzi o ograniczenia rozmiaru ekranu. Zasadą jest posiadanie telefonu z dużym ekranem, który mieści się w kieszeni, przynajmniej w przypadku czegoś takiego jak Galaxy Z Fold. Chociaż samo to może być cudem technicznym, ta zdolność do przekształcania się wpływa na to, jak smartfony stają się czymś więcej niż tylko smartfonami.

Wielu producentów i deweloperów platform uważa smartfony za rozrywkę i produktywność, ale są ironicznie okropni ze względu na ich rozmiar. Większe ekrany zapewniają więcej miejsca na treści i aplikacje, rozszerzając to, co można osiągnąć dzięki takim urządzeniom. Choć może być nawet mniejszy od tradycyjnego małego laptopa, taki składany telefon można łatwo zmienić w prowizoryczny laptop z odpowiednimi akcesoriami w torbie.

Jednak większość składanych telefonów ogranicza się do sztywnego prostokątnego kształtu, aby sprostać wyobrażeniom i oczekiwaniom funkcjonalności smartfonów. Pewne jego ograniczenia wynikają również z oprogramowania zastosowanego w tych niekonwencjonalnych urządzeniach, które ogranicza się do tradycyjnego prostokątnego kształtu telefonów i tabletów. Aby mieć udany składany telefon, twórcy platform i telefonów muszą promować pomysły dotyczące interfejsu użytkownika, które działają we wszystkich formatach.

Adaptive experience

Składane telefony mogą być dowolnymi telefonami lub tabletami, ale platformy mobilne, zwłaszcza Android, nie są do tego przeznaczone. Na szczęście Google i Samsung pracują osobno nad ulepszeniem systemu operacyjnego, aby zapewnić płynne przejście między dwoma stanami. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

Łatwo przełączaj się między interfejsem telefonu a interfejsem tabletu i wróć do tabletu sprzed kilku lat, gigantycznego smartfona. Aby w pełni wykorzystać nowy współczynnik proporcji, należy również opracować i wdrożyć nowe modele interakcji z użytkownikiem. Powinni używać urządzeń, które mogą zmieniać rozmiar ekranu w dowolnym momencie, dostarczać mniej lub więcej elementów interfejsu użytkownika w razie potrzeby i dostosowywać je w razie potrzeby.

Jednak wymaga to od samej platformy zapewnienia systemu adaptacyjnego do obsługi takich zmian. W rzeczywistości wymaga Androida, platformy, która od dawna ignorowała tablety, aby wyjść poza prostokątne ekrany o stałym rozmiarze i cukierki. Wymaga od Androida zaakceptowania i zaakceptowania przyszłości, w której telefon tak naprawdę nie wygląda jak telefon i można go nazwać prawdziwym telefonem. To komputer osobisty.

Przyszłe rozszerzenia

Dzięki adaptacyjnemu systemowi operacyjnemu łatwiej jest wyjść poza telefony, tablety, a nawet składane wyświetlacze, jednocześnie zapewniając te same wrażenia. W przeciwieństwie do innych urządzeń mobilnych na rynku istnieją już firmy pracujące nad urządzeniami rolowanymi i przenośnymi wyświetlaczami. Niektórzy wyobrażają sobie przyszłość wypełnioną przezroczystymi ekranami dotykowymi. To zupełnie inna przyszłość niż teraźniejszość, ale znana jest z podobnych sposobów, w jakie wchodzimy z nimi w interakcję. Przypominają nam o niektórych przyszłych wersjach smartfonów i tabletów, które mamy dzisiaj.

Wiele osób uważa telefony i składane urządzenia za dziwne, oryginalne i niepotrzebne. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie pasuje do naszego wyobrażenia o tym, jaki powinien być telefon komórkowy. Ponad dekadę temu iPhone zakwestionował również wyobrażenia o tym, czym powinien być telefon komórkowy i wielu z niego szydziło, głównie ze względu na jego wygórowaną (ale wyłącznie Apple) cenę.

Być może jesteśmy u szczytu kolejnej zmiany w historii komputerów, a składane telefony to smartfony, bo Apple używa iPada Pro, by zapytać, czym jest komputer.

Dodaj komentarz