Nauczyciel fizyki proponuje wyścig między Usainem Boltem a dinozaurem z Parku Jurajskiego

dinozaur
Aby uczynić wprowadzenie do fizyki bardziej atrakcyjnym dla studentów, profesor fizyki Uniwersytetu w Toledo, Scott Lee, opublikował nowy artykuł , który stawia interesujące pytanie: czy bijący rekordy sprinter Usain Bolt może wyprzedzić czubatego dinozaura  Dilofozaura ? Terapod został spopularyzowany przez film „ Park Jurajski ”, chociaż możesz być rozczarowany, gdy dowiesz się, że nie ma dowodów na to, że dinozaur mógł pluć kwasem.

Dla niektórych studentów wstępny kurs fizyki może być jedyną ekspozycją na daną dziedzinę — i najczęściej może im się wydawać, że temat jest tak suchy, jak może być trudny. Lee poradził sobie z tym problemem, opracowując różne zajęcia, które pomogą uczniom nie tylko nauczyć się podstaw fizyki, ale także cieszyć się czasem, który spędzają na nauce. Przykładem? Jego nowa praca opublikowana w „The Physics Teacher” nie tylko przedstawia zabawne pytanie, ale także oferuje odpowiedź za pomocą nauki.

Większość ludzi nie mogła prześcignąć tego dinozaura
Pytanie jest proste: czy Usain Bolt może wygrać 100-metrowy wyścig z dwunożnym dinozaurem, który ważył około 900 funtów? Szybka i zaskakująca odpowiedź brzmi tak i nie byłby to nawet bliski wyścig. Lee przedstawia wszystkie informacje potrzebne do przeprowadzenia uczniów przez proces odpowiadania na pytanie, robiąc to w sposób, który pomoże im „zbudować umiejętności obliczeniowe” i poznać kinematykę jednowymiarową (1D). 

Profesor fizyki wyjaśnił Phys.org , że przedstawianie nauki za pomocą pytań dotyczących dinozaurów okazało się popularne wśród studentów, stwierdzając: „Wielu kierunków fizyki przez lata wzięło udział w tym ogólnym kursie edukacyjnym tylko dlatego, że uważają, że dinozaury są takie fajne”.

Lee wybrał dilofozaury na to pytanie, ponieważ zgodnie z artykułem modele dinozaura wykazują, że jego maksymalna prędkość biegowa była prawdopodobnie zbliżona do tej samej średniej prędkości, którą Bolt osiągnął podczas jego rekordowego sprintu w 2009 roku. Artykuł przedstawia matematykę niezbędną do rozwiązania ta łamigłówka, przeliczając liczby, aby ujawnić, że Bolt pokonałby dinozaura w tym hipotetycznym sprincie o co najmniej dwie sekundy. Dlaczego biegacz miałby przewagę? Według pracy Lee, Bolt ma większe przyspieszenie niż Dilophosaurus , a gazeta stwierdza, że ​​„nie miałby problemów” z pokonaniem bestialskiego przeciwnika.

Dodaj komentarz