Inżynier z Purdue University opracował nową metodę gojenia ran dla osób z owrzodzeniami stopy cukrzycowej.
Rahim Rahimi jest adiunktem w Szkole Inżynierii Materiałowej i stworzył system mikroigłowy na elastycznych kompozytach polimerowych. Matryca jest specjalnie zaprojektowana do leczenia ran przewlekłych i niegojących się.Służy do leczenia natlenianiem i sterylizacją poprzez penetrację fizykochemicznego biofilmu bakteryjnego na powierzchni rany.
Wyzwaniem w gojeniu się takich ran jest to, że biofilm na powierzchni działa jak bariera zapobiegająca przedostawaniu się antybiotyków do zakażonych komórek i tkanek głęboko w ranie. Ponieważ elastyczna łata stworzona przez inżyniera ma wiele małych mikroigieł, może przebić pochewkę, aby wchłonąć znajdujący się pod nią płyn, dzięki czemu antybiotyk może być dostarczony bezpośrednio do owrzodzonych komórek i tkanek. Nowa elastyczna łatka jest lepszą metodą penetracji biofilmu niż tradycyjne metody, wymagając od lekarza fizycznego usunięcia biofilmu.
Problem ze złuszczaniem się biofilmu u osób cierpiących na przewlekłe wrzody polega na tym, że boli, a proces złuszczania wpływa również na zdrową tkankę. Inną istotną zaletą zestawu mikroigłowego jest brak bólu, ponieważ igły są zbyt krótkie, aby dotykać zakończeń nerwowych w stopie. Kolejną korzyścią jest to, że mikroigły są zaprojektowane tak, aby się rozpuszczały.
W ramach badań zespół przetestował macierz na modelach ran ex vivo u świń i odkrył, że mikroigły rozpuściły się w mniej niż pięć minut, a antybiotyk został dostarczony, co pozwoliło na usunięcie plastra. Kolejnym krokiem w procesie rozwoju leczenia ran jest poszukiwanie partnerów do przeprowadzenia badań na ludziach. Oczekuje się patentu na macierz mikroigłową, a Uniwersytet poszukuje partnerów do licencjonowania.