Laptop klasy biznesowej i domowej

laptop domowy
Co oznaczają pojęcia klasa biznesowa i komputer domowy w sklepie? Główne różnice między komputerami klasy biznesowej a komputerami domowymi i wyjaśnia, dlaczego jeden jest droższy od drugiego.

Nadaje się do większego domu, mniejszego do noszenia i pracy

W większości przypadków przekątna ekranu laptopa wynosi od 12” do 15,4”. Oczywiście są wyjątki i można znaleźć również urządzenia z bardzo małymi ekranami lub ekranami do dwudziestu cali. Z reguły mniejszy komputer jest nadal lżejszy niż większy, więc pierwszą różnicą między komputerami tradycyjnymi a komputerami klasy biznesowej jest rozmiar i waga.

W większości przypadków komputery klasy biznes ważą mniej niż 2,5 kg i mają maksymalną przekątną 14 ”. Powodem jest to, że komputer powinien być tak lekki i kompaktowy, jak to tylko możliwe. Z drugiej strony dla użytkowników domowych i zwykłych waga komputera nie odgrywa tak dużej roli, ponieważ nie oczekuje się, że będzie on tak bardzo transportowany z jednego miejsca do drugiego.

Każdy dodatkowy kilogram sprawia, że w ciągu dnia czujesz ciężar wiszący na ramieniu. Większy ekran jest również wygodniejszy w domu, ponieważ łatwiej i wygodniej jest oglądać stamtąd to, co się dzieje, czy to film, czy gra.

Projektowanie komputerów również może mieć znaczenie

Na pozór tak zwana obudowa komputera konstrukcyjnego wyraźnie różni się od pozostałych, których wygląd i design zostały świadomie postawione z dużym naciskiem. Oczywiście nie warto zakładać, że wygląd jest ograniczony, a treść nie. Są też maszyny o ładnym wyglądzie i zawartości. Dobrym przykładem są komputery z serii Apple czy HP Pavilion.

Jednak zwykłe laptopy, które są przeznaczone głównie dla zwykłych użytkowników, są w większości wykonane z prostego plastiku i nie wyróżniają się niczym szczególnym, kolor jest zwykle prosty czarny lub szary.
laptop biznesowy
Z drugiej strony komputery biznesowe są w większości celowo projektowane skromniej i zgodnie z bardziej klasyczną linią. Natomiast materiały użyte w obudowie różnią się od materiałów użytych do sprzętu AGD. Zamiast zwykłych tworzyw sztucznych stosuje się różne stopy, które są znacznie mocniejsze i bardziej odporne na zużycie. Wzmocniono także wiele detali. Takich jak zawiasy, blokada ekranu i ramka.

Kolejnym bardzo ważnym szczegółem dotyczącym komputera jest jego klawiatura. W większości przypadków niewiele uwagi przywiązuje się do jakości i funkcji klawiatury, ale niezasłużenie. Warto pamiętać, że odpowiednia klawiatura nie ugina się ani nie zapada podczas pisania, a ruch przycisków i informacje zwrotne są czytelne i konkretne.

Tutaj znowu z reguły klawiatury maszyn klasy biznes są lepsze, trwalsze i wygodniejsze w użyciu. Ma to również sens, ponieważ urządzenia domowe nie mają tak wielu  przycisków, podczas gdy niektóre poważne komputery robocze mogą pracować do 8 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu, a ważne jest, aby mieć wygodną klawiaturę.

Wewnątrz komputera znajdują się podobne, ale zawierają różne komponenty

Spojrzenie na ceny i pojemność różnych komputerów może być również mylące, ponieważ ceny komputerów o prawie tej samej pojemności mogą być bardzo różne. Różnica w cenie zależy od producenta i jakości użytych komponentów.

Wszystkie komponenty, które są dodawane do właściwego komputera roboczego, przechodzą ścisłą kontrolę jakości i wstępne testy, aby zapewnić ich płynną pracę – wszystko to kosztuje i można zaoszczędzić tutaj dla przeciętnego komputera. W rezultacie nowsze komponenty często trafiały w przeszłości do tańszych maszyn głównego nurtu, ponieważ wcześniejsze testowanie ich niezawodności i przydatności jest mniej ważne.

Żywotność baterii

Żywotność baterii również znacznie się różni w zależności od maszyny. Zwykle zajmuje to około 3-4 godzin. Żywotność baterii zależy również od wielkości ekranu, ponieważ ekran jest jednym z głównych odbiorców energii.

Zużywają też dużo energii z procesora i karty graficznej. To z kolei oznacza, że laptopy multimedialne z większymi ekranami i mocniejszymi kartami graficznymi często wymagają ładowania.

Również średnia żywotność baterii nie jest tak ważna dla przeciętnego użytkownika, jak dla biznesmena, który dużo podróżuje. Dlatego sprzęt komercyjny koncentruje się na zmniejszeniu zużycia energii przez maszyny i wydłużeniu żywotności baterii. Jednocześnie komputery konsumenckie mogą ponownie zaoszczędzić pieniądze, używając tańszych, ale bardziej energochłonnych komponentów.

Kolejną bardzo ważną cechą laptopów jest ich możliwość rozbudowy oraz różnorodne interfejsy i złącza. Czytnik kart pamięci dostępny jest na prawie wszystkich nowszych maszynach, a także możliwość przesyłania obrazu do telewizora. Jest też port USB, a prostsze urządzenia mają to wszystko. Wszyscy wiemy, że od czasu do czasu trzeba podłączyć do komputera kilka urządzeń zewnętrznych, czasem drukarkę, czasem monitor lub klawiaturę z myszką.

Jeśli Twój komputer jest przez większość czasu w domu, podłączanie tych urządzeń od czasu do czasu nie jest zbyt szalone i kłopotliwe. Ale co, jeśli jesteś w biurze przez część dnia i przez resztę czasu musisz poruszać się z komputerem? Tutaj z pomocą maszynie klasy biznesowej przychodzi możliwość rozbudowy portu lub stacji dokującej oraz większa liczba i różnorodność gniazd. Ta opcja ponownie wymaga droższej płyty głównej. Rozszerzenie portu to urządzenie, do którego podłączone są wszystkie urządzenia zewnętrzne i za pośrednictwem którego działa komputer.

Jedną dużą różnicą jest długość gwarancji i jej wykonanie. Na prosty komputer gwarancja jest w zasadzie taka sama jak na każde inne urządzenie elektroniczne. Jeśli coś się stanie, weź maszynę pod pachę i udaj się do najbliższego serwisu. Okres gwarancji na komputer standardowego użytkownika wynosi zwykle rok lub dwa lata.

Jednak okres gwarancji na maszyny klasy biznes wynosi 3-5 lat. Stosowano również różne techniki, aby skrócić czas potrzebny na proces naprawy. Odbywa się to poprzez późniejszą postprodukcję różnych magazynów pośrednich i komponentów komputerowych, co z kolei podnosi cenę.

System operacyjny komputerów też jest inny

Komputery domowe i biznesowe mają również inne oprogramowanie. Przeciętny użytkownik zazwyczaj korzysta z systemu Windows Vista Basic lub Home Premium, starsi również korzystają z systemu operacyjnego XP Home. Maszyny klasy biznes mają wersję Vista Business lub Ultimate. Dla komputerów biznesowych opracowano różne techniki odzyskiwania danych. Na przykład możesz przenieść ukryte informacje na dysk twardy, aby przywrócić system operacyjny.

Z drugiej strony maszyna klasy biznesowej skupia się również na drobnych szczegółach, od użytych komponentów po łatwość użytkowania i gwarancję. W rezultacie różnica w cenie między komputerami z pozornie takimi samymi funkcjami może być bardzo duża. Ale z reguły przyzwoity komputer klasy biznesowej jest wart swojej ceny i będzie służył hostowi przez wiele, wiele lat.

Podsumowując, komputer domowy jest tańszy, ale prostszy, wykonany z tańszych komponentów i materiałów oraz nie ma tak dobrego wsparcia produktowego.

Dodaj komentarz