Lądownik InSight NASA będzie nadal polował na Marskaki, gdy zabraknie mu mocy

NASA
Lądownik InSight NASA nie wytrzyma dużo dłużej, dopóki nie zabraknie mu mocy, ale będzie działał tak długo, jak to możliwe. Oczekuje się, że lądownik marsjański, który bada marsjańską pogodę i trzęsienia ziemi, które wstrząsają planetą, przestanie działać do końca 2022 roku (przez JPL ). Powodem, dla którego InSight przestanie działać, jest powszechny trouble na Marsie: kurz. Mars doświadcza częstych burz piaskowych , które zbierają małe ziarna pyłu pokrywające planetę i wyrzucają je w powietrze, a następnie zrzucają je na wszystko — łącznie z lądownikami.

Problem polega na tym, że kurz nagromadził się na panelach słonecznych InSight, z których każdy ma 7 stóp szerokości, blokując światło słoneczne i uniemożliwiając im zebranie tyle energii, ile potrzebują. Zespół InSight znalazł sposoby na obejście ograniczeń mocy, ale trouble będzie się pogłębiał z upływem czasu. Postanowili skoncentrować pozostałą moc na instrumencie sejsmometru lądownika, więc przestaną używać ramienia robota i ustawią je w końcowej pozycji spoczynkowej, zwanej dość przejmująco pozycją wycofania.andnbsp;

Mają nadzieję, że dzięki zaoszczędzonej mocy sejsmometr będzie mógł kontynuować zbieranie danych do grudnia 2022 r. i istnieje możliwość, że będą mieli szczęście, a silny wiatr zdmuchnie część pyłu, dając im więcej czasu. „Mieliśmy nadzieję, że łaziki Spirit i Opportunity zostaną odkurzone tak, jak widzieliśmy to kilka razy” – powiedział główny badacz misji InSight, Bruce Banerdt z NASA Jet Propulsion Laboratory. „Wciąż jest to możliwe, ale energia jest na tyle niska, że ​​skupiamy się na maksymalnym wykorzystaniu wiedzy, którą wciąż możemy zebrać”.

Sejsmometr InSight jest traktowany priorytetowo, ponieważ jest to podstawowe narzędzie lądownika do badania trzęsień Marsa . Podobnie jak Ziemia, Mars jest okresowo wstrząsany przez wstrząsy, ale w przeciwieństwie do Ziemi, nie są one spowodowane przez płyty tektoniczne. Istnieją konkurencyjne teorie na temat tego, czy trzęsienia te są spowodowane pęknięciami skorupy ziemskiej spowodowanymi chłodzeniem planety, czy aktywnością wulkaniczną pod powierzchnią (through phys.org ). InSight wykrył ponad 1300 trzęsień w swojej misji od czasu lądowania w 2018 roku. Jego podstawową misją było badanie trzęsień przez dwa lata, które zostało przedłużone, aby lądownik mógł zbierać dane tak długo, jak to możliwe.

Badając trzęsienia Marsa, naukowcy mogą poznać wewnętrzną strukturę Marsa. Mogą zobaczyć, jak trzęsienia przechodzą przez wnętrze planety, i na tej podstawie mogą wywnioskować, jak stałe lub płynne są poszczególne warstwy. Dzięki InSight wiemy, że Mars ma jądro o promieniu 1137 mil, które jest stopione (w przeciwieństwie do jądra Ziemi, która jest stała) i jest otoczone płaszczem rozciągającym się 969 mil pod powierzchnią, a także skorupą, która jest zaskakująco cienki i może mieć dwie lub trzy podwarstwy (poprzez JPL ).

Te informacje nie tylko uczą nas o Marsie, ale także dają wyobrażenie o tym, jak mogą wyglądać inne skaliste egzoplanety. „InSight zmienił nasze rozumienie wnętrz planet skalistych i przygotował grunt pod przyszłe misje” – powiedziała Lori Glaze, dyrektor wydziału Planetary Science w NASA. „Możemy zastosować to, czego dowiedzieliśmy się o wewnętrznej strukturze Marsa, do Ziemi, Księżyca, Wenus, a nawet planet skalistych w innych układach słonecznych”.

Dodaj komentarz