Do galerii marsz!

Sztuka stanowi się nieodłączny element każdej cywilizacji. Bardzo często stanowi stan, w jakim znajduje się dane społeczeństwo, jest odbiciem nastrojów, a także ówcześnie panujących pragnień. Z tego powodu wyroby artystyczne są w pewnym stopniu odbiciem duszy tamtejszych ludzi. Jest to główny powód ich ogromnej ceny.

Dotyczy to w szczególności obrazów, rzeźby, ale także rękopisów dawnych myślicieli. Artysta to podstawowy element stanowiący o kulturze, ale także bardzo często zwykły wyrobnik, który niczym nie różni się od murarza czy stolarza. Dotyczy to szczególnie obecnych czasów, w których sztuka została skomercjalizowana, a wszelkie jej twory, zamiast wartości duchowej, wyceniane są w złotówkach i dolarach.

W prostej drodze prowadzi to do zalewu tandety – przedmiotów często użytecznych, przyjemnych dla oka, lecz odznaczających się wątpliwymi walorami estetycznymi. Natomiast galerie, które prezentują wysokiej jakości wyroby artystyczne oblegane są przez wąską garstkę osób, czyli twórców oraz ich rodziny.

Dodaj komentarz