Dlaczego możesz chcieć mieszać i dopasowywać swój wzmacniacz COVID-19?

COVID-19
Wraz ze wzrostem szczepień COVID-19 do czwartej dawki (tj. drugiej dawki przypominającej), śledzenie tego, jaką formułę należy uzyskać, może zacząć być nieco męczące. Istnieje wiele różnych wytycznych zarówno CDC, jak i FDA, a to, czy otrzymałeś szczepionki Johnson & Johnson, Moderna czy Pfizer, będzie miało znaczenie.

Nie pomoże to w początkowym szczepieniu, ale jeśli chodzi o kolejne dawki przypominające, może nie być konieczne trzymanie się określonej marki. W rzeczywistości istnieją dowody sugerujące, że otrzymanie dawki przypominającej od firmy, w której nie otrzymałeś pierwszego szczepienia, może być korzystne. Największą korzyścią wydaje się być otrzymanie dawki przypominającej Moderna lub Pfizera po otrzymaniu pojedynczej dawki szczepionki Johnson & Johnson, chociaż uznaje się również mieszanie dawek przypominających między Moderna i Pfizer.

W październiku 2021 r. FDA rozszerzyła zalecane zezwolenia na dawki przypominające COVID-19 o „… stosowanie każdej z dostępnych szczepionek COVID-19 jako heterologicznej (lub „mieszaj i dopasowuj”) dawki przypominającej u kwalifikujących się osób po zakończeniu podstawowego szczepienia inną dostępną szczepionką przeciw COVID-19”. W badaniu opublikowanym w The New England Journal of Medicine w marcu 2022 r. zbadano wyniki mieszania i dopasowywania dawek przypominających i doszli do podobnego wniosku, wyjaśniając, że „szczepienie przypominające homologiczne zapewniało szeroki zakres odpowiedzi immunogenności, a wzmocnienie heterologiczne zapewniało podobny lub wyższy poziom. ”

Co jest teraz dostępne

Trzy podstawowe opcje szczepienia COVID-19 w USA to obecnie Moderna, Pfizer i Johnson & Johnson. Zarówno Moderna, jak i Pfizer to dwudawkowe szczepionki mRNA , technologia, która istnieje od dziesięcioleci i wykorzystuje opracowane w laboratorium mRNA do uczenia komórek, jak tworzyć białko, które aktywuje niezbędną odpowiedź immunologiczną do walki z wirusem. Pomyśl o tym jak o tym często oglądanym w filmach montażu szkoleniowym, w którym bohater uczy miasto, jak bronić się przed bandytami.

Szczepionka Johnson & Johnson jest również dostępna jako substytut dla osób, które nie mogą lub nie chcą przyjmować szczepionek mRNA i jest bardziej typowym rodzajem formuły. Wymaga pojedynczej dawki (w przeciwieństwie do dwóch Moderny i Pfizera) i zamiast wykorzystywać do obrony schematy mRNA, wykorzystuje osłabione lub nieaktywne zarazki, aby pomóc organizmowi nauczyć się z nim walczyć. Niezależnie od wersji szczepionki, którą otrzymasz, CDC stwierdza, że ​​twoje szczepienie nie jest „kompletne” przed upływem dwóch tygodni od ostatniej dawki.

Spośród trzech opcji i dwóch rodzajów szczepionek CDC zaleca wersje mRNA Moderna lub Pfizer zamiast bardziej typowej szczepionki firmy Johnson & Johnson. Wszystkie trzy firmy mają również dostępne dwa dodatkowe wzmacniacze .

Korzyści z mieszania i dopasowywania boosterów

Aby było jasne, mieszanie i dopasowywanie nie jest zalecane podczas pierwszego szczepienia — jeśli rozpoczynasz pierwszą rundę jakiejkolwiek szczepionki przeciw COVID-19, która wymaga drugiej dawki, upewnij się, że druga dawka pochodzi z tego samego źródła. To kolejne dopalacze, które według CDC można bezpiecznie otrzymywać zamiennie. Prawdopodobnie najprostszą korzyścią jest to, że nie musisz szukać konkretnej marki wzmacniacza COVID-19, masz większą swobodę w umawianiu się na spotkanie. Nie musisz szukać lokalizacji, która na pewno ma Moderna lub Pfizer; możesz po prostu znaleźć miejsce, które oferuje dopalacze i umówić się na spotkanie, które najlepiej pasuje do Twojego harmonogramu.

W oświadczeniu dla  brytyjskiej witryny poświęconej zdrowiu Patient , profesor laboratorium klinicznego i specjalista chorób zakaźnych na Texas State University, Rodney E. Rohde, powiedział: „Badania i globalne dane w czasie rzeczywistym wykazały mieszanie i dopasowywanie jako podejście do COVID-19 szczepienie jest bezpieczne. W niektórych przypadkach może być nawet bardziej skuteczne niż brak mieszania. Może wykazywać bardzo silny efekt „dopalacza”.

Głównym powodem mieszania dawek przypominających jest otrzymanie szczepionki Johnson & Johnson. Raport CDC z kwietnia 2022 r. dokumentuje znacznie zmniejszoną liczbę wizyt na izbach przyjęć u pacjentów ze szczepionką J&J i dawką przypominającą mRNA w porównaniu z pacjentami ze szczepionką J&J i dawką przypominającą J&J. Ta ulepszona obrona wydaje się również działać przy mieszaniu i dopasowywaniu wzmacniaczy Moderna i Pfizer, ale efekt nie jest tak wyraźny, jak w przypadku szczepionki J&J.

Dodaj komentarz