Dlaczego huragan Ida szybko przerodzi się w potworną burzę?

planeta Ziemia
Oczekuje się, że Ida pojawi się nad Zatoką Meksykańską w piątek wieczorem (27.08.2021), gdzie zaplanowano warunki, by burza eksplodowała w potężny huragan.

Kuba cierpi obecnie na tajfun Aida z ulewnymi deszczami i silnymi wiatrami. Niestety, to, co się dzieje, jest początkiem burzliwego i wybuchowego dnia.

Aida przepłynie zachodni kraniec Kuby i wyruszy w piątek wieczorem do Zatoki Meksykańskiej. Jeśli pieczesz ciasto, aby zmienić huragan w potwora, Aida robi kurs na wybrzeżu Zatoki Perskiej, więc wszystkie składniki są gotowe na weekend. Oczekuje się, że Ida szybko się zdegeneruje i stanie się bestią poziomu, gdy wyląduje w niedzielną noc, prawdopodobnie gdzieś w Luizjanie, z powodu wielu kluczowych czynników. Jeśli tam mieszkasz, nie mogę w pełni podkreślić wagi zwracania uwagi na samorząd i prognozy.

Zatoka jest niezwykle ciepła i ma niezwykłą głębokość. Badacz huraganów Mississippi Kim Wood opublikował w środę na Twitterze wykres pokazujący, że woda na przewidywanej trasie Aidy zbliża się do 30 do 30 stopni Celsjusza. na powierzchni, stopnie Celsjusza Dane dostarczone przez pływaków Bay Argo (znaleziono również w oceanach świata), nie paradygmat.

Jest to ważne z dwóch powodów. Zasadniczo ta gorąca woda jest niezbędna w przypadku huraganów. Zmutowane burze definiuje się jako wzrost szczytowych wiatrów o co najmniej 56 km/h (35 mph) w ciągu 2 godzin. Po drugie, głębokość upału jest po prostu niewiarygodna, zapewniając, że huragan Aida, obecnie huragan kategorii 1, dramatycznie zwiększy nieograniczone dostawy energii oceanicznej. „Gdy burza przechodzi nad głową, wiatr wzburza wodę” – powiedział Wood w wywiadzie telefonicznym. „To się nazywa przepływ wsteczny. Wypycha wodę z dna na górę, ale kiedy patrzysz na gorącą wodę na głębokości 40 metrów lub więcej, woda wypływająca z dna ma taką samą temperaturę jak pierwotna woda morska. Więc to oznacza, że ​​napędza burzę.

Wood twierdzi, że samo ciepło nie jest niczym niezwykłym, ponieważ prądy pętli płynące przez zatokę można „usunąć, powodując dalsze spadki ciepła”. Rzadko zdarza się, aby głębokość i burze mijały w tym samym czasie.

Nawet atmosfera jest gotowa pomóc Aidzie rosnąć

Sama gorąca woda nie wystarczy, aby zaostrzyć burzę (choć to pomaga). Atmosfera też musi ze sobą współpracować i niestety tak właśnie jest. Górne wiatry są bardzo słabe, tworząc to, co meteorolodzy nazywają słabymi uskokami wiatru. Dzięki temu Gore może zatrzymać i skutecznie przenieść całą energię z oceanu do atmosfery.

Większe modele, takie jak La Nina, która jest zimniejsza niż normalna woda we wschodnim tropikalnym Pacyfiku, pomagają ograniczyć zacięcia na Oceanie Atlantyckim. Latem i jesienią pojawiają się zegarki La Nina, ale według Wooda codzienność odgrywa tu prawdopodobnie większą rolę. Spokojna atmosfera pozwoli farmom wiatrowym Aidy dotrzeć na setki kilometrów, co jest jeszcze gorszą wiadomością. Rozległe wiatry pozwalają burzom zbierać i wyładowywać więcej wody. Przesuń małym palcem po całej powierzchni wanny, a następnie powtórz ten sam eksperyment całą dłonią, aby zobaczyć efekt.

Nie można rozwiązać problemu zmian klimatu i ciepła oceanów

Najbardziej oczywistą oznaką kryzysu klimatycznego jest związek między ciepłem a zanieczyszczeniem węglem. Tak jest na lądzie i na morzu, fale upałów w oceanie są częstsze i bardziej intensywne. Skutki mogą być różne, w tym zwiększenie stratyfikacji mórz i niszczenie raf koralowych. Istnieją oznaki, że upał również przyczynia się do silniejszej burzy.

„W celu szybkiej poprawy musimy osiągnąć pewne progi. Te progi się nie zmieniają, ale sytuacja istnieje” – powiedział Wood, Climate Change i I. Arashi w najlepszym wyjaśnieniu stowarzyszenia burz, jakie słyszał. Jak Maria, Dorian, Michael i Eta.Ida jest gotowa do nich dołączyć, co jest wielką sprawą dla Zatoki Perskiej. National Hurricane Center

twierdzi, że wyląduje gdzieś wzdłuż wybrzeża Luizjany w niedzielę wieczorem z powodu gwałtownej wietrznej burzy w pobliżu 150 mil na godzinę (225 km / h). Porywy mogą krzyczeć do 166 mph (267 mph), a burze lądują z prędkością do 15 stóp (3,5 metra) na godzinę. Obszary inne niż Nowy Orlean pozwalają na regionalną „kontrolę powodzi”, a władze nie wykluczają wyższych poziomów przypływu w niektórych miejscach.

Według NHC ulewne deszcze zaleją również i obszary śródlądowe, powodując „poważne powodzie miejskich rzek i strumieni”. Przewidujemy sytuacje, które mogą być bardzo poważne i śmiertelne. Dlatego ważniejsze jest poznanie szczegółów burzy od samorządów i meteorologów.

Dodaj komentarz