5 przedmiotów gospodarstwa domowego wymyślonych przez NASA

NASA
Jeśli chodzi o zwykłe przedmioty, które są używane w naszym codziennym życiu, ich pochodzenie zwykle nie jest zbyt dobrze znane. Przez większość czasu uważamy te wynalazki za oczywiste, podczas gdy ich pierwotne przeznaczenie i zastosowanie pozostaje w tyle. Czasami zaskakujące pochodzenie tych przedmiotów pochodzi z przełomowych postępów w technologii, które stają się produktami ubocznymi, których używamy w naszych codziennych operacjach.

W rzeczywistości istnieje wiele takich obiektów wywodzących się z technologii NASA. Większość z nich powstała w wyniku badań mających na celu stworzenie wydajniejszej technologii kosmicznej, a używane dziś artykuły gospodarstwa domowego ułatwiły i wydajniejsze podróże kosmiczne dla astronautów.

Dziś te przedmioty pojawiły się w naszych domach w bardziej przystępnych wersjach, które zapewniają nam zastosowania do prac domowych. Niektóre z tych obiektów mogą Cię zaskoczyć swoją historią, więc spójrz na niektóre technologie opracowane przez NASA, które prawdopodobnie wykorzystasz w swoim życiu.

Odkurzacze bezprzewodowe

Możesz nie podejrzewać, że odkurzacze bezprzewodowe mają coś wspólnego z przestrzenią, ale w rzeczywistości są one wynikiem zapotrzebowania NASA na narzędzia zasilane bateryjnie. NASA nie była wynalazcą elektronarzędzi akumulatorowych; to było Black & Decker na początku lat 60-tych. Jednak firma nawiązała współpracę z NASA, aby przetestować tworzenie narzędzi zasilanych bateryjnie do użytku w kosmosie. Jak wyjaśnia NASA, współpracowała z firmą w celu stworzenia narzędzi bezprzewodowych, które mogłyby działać w warunkach antygrawitacyjnych. Stworzył wiertło dla programu księżycowego Apollo i był używany do zbierania próbek.

Po tej współpracy z NASA, Black & W 1979 roku Decker stworzył bezprzewodowy odkurzacz, znany również jako Dust Breaker. Współpraca firmy z NASA zainspirowała ją do rozszerzenia działalności o narzędzia bez baterii, takie jak wielofunkcyjny produkt, który może być używany jako wiertarka, nożyczki i odkurzacz. Według Urzędu Patentów i Znaków Towarowych USA, Black & Na podstawie badań rynkowych Decker stwierdził, że 92% kobiet uznało funkcję próżniową narzędzia za szczególnie użyteczną. Dlatego firma zdecydowała się stworzyć bezprzewodowy odkurzacz Dustbuster, który przyniósł firmie 6 miliardów dolarów przychodu.

Aparaty cyfrowe

Chociaż firma Eastman Kodak stworzyła pierwszy aparat cyfrowy, NASA była w rzeczywistości za cyfrowymi czujnikami obrazu. Jest to technika używana obecnie przez prawie wszystkie aparaty cyfrowe i jest szczególnie przydatna w przypadku małych aparatów. W latach 60. inżynier NASA Jet Propulsion Laboratory Eugene Lally jako pierwszy zaproponował ideę obrazowania cyfrowego, wykorzystując mozaikowe czujniki światła do „digitalizacji sygnałów świetlnych” (za pośrednictwem NASA).

W latach 90. inny członek JPL, Eric Fossum, zbudował technologię CMOS (komplementarny półprzewodnik tlenkowy). Technologia ta umożliwiła NASA stworzenie znacznie mniejszych kamer do użytku w kosmosie z mniejszymi cyfrowymi czujnikami obrazu. Fossum założył firmę Photobit, aby licencjonować technologię CMOS innym. Później ta innowacja trafiła do użytku komercyjnego, dostarczając cyfrowe czujniki obrazu do kamer internetowych, lustrzanek cyfrowych i telefonów komórkowych (za pośrednictwem NASA). Technologia z pewnością stała się w dzisiejszych czasach bardziej powszechna, zwłaszcza po wprowadzeniu aparatów cyfrowych do smartfonów.

Buty sportowe z amortyzacją

Buty sportowe to kolejny produkt wzbogacony o technologię NASA. NASA zastosowała proces znany jako „formowanie z rozdmuchem gumy”, który po raz pierwszy został użyty do stworzenia hełmów pochłaniających uderzenia (za pośrednictwem NASA). Później zdecydowano się zastosować tę technologię również w podeszwach butów, co pozwala na pustą podeszwę, którą można wypełnić materiałami amortyzującymi.

Następnie, w 1971 roku, inżynier NASA, Frank Rudy, postanowił zastosować technologię zbliżoną do Nike. Doprowadziło to do powstania butów Nike Air, które zostały wypełnione komórkami powietrznymi zarówno w pięcie, jak i w przedniej części stopy. Od tej pierwszej kropli i ostatecznie ewolucji Nike Air stały się najbardziej popularne do tej pory, a nowe wersje tych butów wywodzą się z tej technologii NASA. Według Yahoo, NASA niedawno połączyła siły z Nike, aby stworzyć buty PG 3 przy użyciu materiałów i kolorów podobnych do rzeczywistych butów kosmicznych NASA.

Pianka z pamięcią kształtu

Ten bardzo miękki, amortyzujący materiał jest również wynikiem technologii NASA. Został opracowany do użytku w fotelach lotniczych NASA, aby zapewnić najwyższy komfort i ochronę. Rozwój ten rozpoczął się, gdy NASA zleciła Charlesowi Yostowi ulepszenie siedzeń w samolocie w celu ochrony przed wypadkami i turbulencjami. Podczas tego kontraktu Yost opracował technologię pianki z pamięcią, znaną również jako pianka temperowa (za pośrednictwem NASA). Materiał ten zapewniał skuteczną amortyzację oraz zapewniał miękkość i wygodę. Wie również, jak dostosować się do formy wywieranej na nią presji, co oznacza, że ​​może zapewnić lepsze wsparcie na wiele sposobów.

W 1969 Yost założył firmę Dynamic Systems, Inc. sprzedawać technologię piankową innym firmom. Prawa do pianki utwardzalnej zostały sprzedane w 1974 roku. Od tego czasu technologia ta jest stosowana w wielu różnych produktach.

Mysz komputerowa

Mysz komputerowa jest powszechnie używana od dziesięcioleci do nawigacji po komputerach i przeglądania Internetu. Ale niewiele osób wie, skąd właściwie pochodzi urządzenie. Mysz komputerowa powstała, gdy Bob Taylor, który pracował nad systemami kontroli lotu NASA, chciał znaleźć sposób na bardziej wydajne korzystanie z komputera. Jak wyjaśnia NASA, komputery w tamtym czasie były nadal uważane za maszyny arytmetyczne i niewiele więcej. Badacz Doug Englebart poczuł się jak Taylor i rozmawiał z nim o tym, jak uczynić komputery bardziej dostępnymi. Taylor zapewnił fundusze na badania Englebarta w tej dziedzinie.

W wyniku tych badań powstało wiele narzędzi do użytku z komputerami, ale podczas fazy testowania okazało się, że badani najbardziej lubili mysz. Kontynuowali więc tę koncepcję i opracowali mysz komputerową, którą znamy dzisiaj. Gdy przechodzimy od myszy komputerowych do technologii dotykowych, mysz z pewnością przyda się przez wiele lat.

Dodaj komentarz